özel eğitim Archives - Değişim Rehabilitasyon

All Posts tagged özel eğitim

EYAF-EXPO Engelliler Fuarı İzlenimlerimiz

3-6 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenen EYAFexpo’09 Engelsiz Yaşam Fuarı’na katılmış olmaktan, çok sayıda engelli kardeşlerimizle ve aileleriyle tanışmaktan duyduğumuz mutluluğu kurumumuz adına sizlerle paylaşıyoruz. Fuar alanında Özel Beyaz Değişimler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi adına oluşturduğumuz standımızda, fuar süresince standımızda bulunan uzman eğitmenlerimiz aracılığıyla engelli kardeşlerimizle ve aileleriyle görüşme imkanı bulduk. Standımızda yaptığımız görüşmelerin hem kurumumuz hem de vatandaşlarımız adına olumlu kazanımlar sağladığını velilerimiz aracılığıyla halen duymaktayız. Engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin  standımıza göstermiş oldukları büyük ilgiden dolayı mutluluğumuzu ve teşekkürlerimizi sizlerle birkez daha paylaşıyoruz. Fuar esnasında engellilerden oluşan mevlana semazen gösterileri büyük beğeni topladı

Devamını Okuyun

Kendi Galoşumuzu Kendi Öğrencimiz Üretiyor

Özel Beyaz Değişimler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezindeki eğitim faaliyetleri arasında bulunan İş Uğraş Terapisi çerçevesinde eğitim verdiğimiz öğrencilerimizden Erkut Yılmaz arkadaşımız her iki kurumumuzda da kullanılan galoşların imalatını yapmaktadır.  Kendisi gönüllü olarak bu iş yapmak istese de bizlerin bu tarz çalışmaları özendirmek için daha önce piyasadan temin ettiğimiz galoşları artık bedeli karşılığı Erkut arkadaşımızdan temin etmekteyiz. Erkut arkadaşımıza çok teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

Devamını Okuyun

Özel Eğitimde Ailenin Önemi

Gönüllü çıkılan ve hiç bitmeyen bir yolculuktur anne ve baba olmak. Yolculuk bileti elinize verildiği andan itibaren her türlü düşünce ve  duygu tüm renkleri ile zihninizde gezinir. Kimilerimizin yol boyunca yaşadıkları gönlünden geçenler ile denk olurken kimilerimiz için şaşırtıcı sürprizler hazırlamıştır hayat.

İşte bu sürprizlerden biridir ‘özel bir çocuğa’ sahip olmak. Özel bir çocuklarımızın ebeveynlerinin, çocukları ile beraber atacağı her adım için daha fazla emek ve zaman sarf edeceği buna karşılık ise emsallerine kıyasla koskocaman bir gülümsemeye sahip olacağı bilinmelidir.

Çocuklarımızın engeller ile baş etmesi ve dış dünyaya uyum sağlayabilmesi amacıyla verdiğimiz eğitimlerde ailelerimiz bizlere bilgi sağlayan en önemli kaynaktırlar. Çocuklarına ilişkin gözlem, bilgi ve paylaşımları,

– Eğitim sürecinin başında çocuğumuzun daha iyi değerlendirilmesi ve tanınmasını sağlar.

– Çocuğumuz için gerek amaçlar gerekse zamanlama açısından daha gerçekçi ve ulaşılabilir  planlar hazırlanmasına yardımcı olur.

– Problem davranışların tespitini hızlandırır.

– Eğitim sürecinde hedeflerimize ulaşma düzeyimizi belirlememize olanak tanır.

Ayrıca eğitimciler ve ailenin, ev ile okul arasında ortaklaşa yürüttüğü bir program çocuğumuz için hedeflediğimiz süreyi kısaltmakta, harcanan enerji düzeyini gerek eğitimci gerek aile açısından asgari düzeye çekmekte ve öğrenilen becerilerin günlük yaşama genellenmesini kolaylaştırmaktadır. Problem davranışların azaltılmasında ve yeni davranışların kazanılmasında da ailemizin eğitimcilerin vereceği destek doğrultusunda uygulayacakları yöntemler daha  etkili olmaktadır.
Eğitimci-aile ortaklığının en güzel yönü ise başarı ile tamamlanan her dönemin sonunda paylaştığımız ve böylece çoğalttığımız mutluğumuzdur.

Devamını Okuyun
Call Now Button