Özel Eğitimde Ailenin Önemi - Değişim Rehabilitasyon

Özel Eğitimde Ailenin Önemi

Gönüllü çıkılan ve hiç bitmeyen bir yolculuktur anne ve baba olmak. Yolculuk bileti elinize verildiği andan itibaren her türlü düşünce ve  duygu tüm renkleri ile zihninizde gezinir. Kimilerimizin yol boyunca yaşadıkları gönlünden geçenler ile denk olurken kimilerimiz için şaşırtıcı sürprizler hazırlamıştır hayat.

İşte bu sürprizlerden biridir ‘özel bir çocuğa’ sahip olmak. Özel bir çocuklarımızın ebeveynlerinin, çocukları ile beraber atacağı her adım için daha fazla emek ve zaman sarf edeceği buna karşılık ise emsallerine kıyasla koskocaman bir gülümsemeye sahip olacağı bilinmelidir.

Çocuklarımızın engeller ile baş etmesi ve dış dünyaya uyum sağlayabilmesi amacıyla verdiğimiz eğitimlerde ailelerimiz bizlere bilgi sağlayan en önemli kaynaktırlar. Çocuklarına ilişkin gözlem, bilgi ve paylaşımları,

– Eğitim sürecinin başında çocuğumuzun daha iyi değerlendirilmesi ve tanınmasını sağlar.

– Çocuğumuz için gerek amaçlar gerekse zamanlama açısından daha gerçekçi ve ulaşılabilir  planlar hazırlanmasına yardımcı olur.

– Problem davranışların tespitini hızlandırır.

– Eğitim sürecinde hedeflerimize ulaşma düzeyimizi belirlememize olanak tanır.

Ayrıca eğitimciler ve ailenin, ev ile okul arasında ortaklaşa yürüttüğü bir program çocuğumuz için hedeflediğimiz süreyi kısaltmakta, harcanan enerji düzeyini gerek eğitimci gerek aile açısından asgari düzeye çekmekte ve öğrenilen becerilerin günlük yaşama genellenmesini kolaylaştırmaktadır. Problem davranışların azaltılmasında ve yeni davranışların kazanılmasında da ailemizin eğitimcilerin vereceği destek doğrultusunda uygulayacakları yöntemler daha  etkili olmaktadır.
Eğitimci-aile ortaklığının en güzel yönü ise başarı ile tamamlanan her dönemin sonunda paylaştığımız ve böylece çoğalttığımız mutluğumuzdur.

Yoarum (1)

  1. Birçok problemin başlangıç ortamıda çözüm ortamında yine aile ortamı oluyor. Yeni nesiller yetiştirmek gerçekten ailenin en önemli sorumluluğu bence.

Bir cevap yazın

Call Now Button