Çocuklarda Artikülasyon Problemleri - Değişim Rehabilitasyon

Çocuklarda Artikülasyon Problemleri

Çocuklarda Artikülasyon Problemleri

Dil, çene, dişler, dudaklar ve damak akciğerlerden gelen havayı şekillendirerek konuşma seslerini üretirler. Konuşma sırasında kullandığımız tüm ses, hece ve sözcükler bu şekilde oluşur. Artikülasyon adını verdiğimiz bu beceri, çocuğun gelişimine paralel olarak gelişir. Bu sebeple çocuklar, belli dönemlerde belirli sesleri doğru olarak üretebilmeyi başarırlar. Bu gelişme, çocuğun sesleri doğru olarak işitmesi ve algılaması ile yakından ilgilidir. Her çocuğun gelişimi aynı olmamakla birlikte,

30-36 ay arasında: p, b, m, c, d
36-54 ay arasında: n, y, t, k, g
54-66 ay arasında: f, v, y, ı
66-78 ay arasında: r, s, z, ç, ş, j
sesleri doğru söylenmeye başlanır.

Dil ve konuşma problemleri ne tipte olabilir?

Dil ve konuşma problemleri pek çok değişik biçimde ortaya çıkabilir ve aynı anda birkaç tanesi birlikte gözlenebilir. Örneğin; geç konuşmuş bir çocuğun, aynı zamanda artikülasyon problemleri yaşaması, gibi.

Çocuklarda sıklıkla gözlenen konuşma problemleri aşağıda belirtilmiştir:

�Dili anlamaya ilişkin problemler
�Dili ifade etmeye ilişkin problemler
�Uygun iletişim kurabilme yeteneğinde problemler
�Artikülasyon problemleri
�Akıcılık problemi
�Nörojenik kökenli (yapısal) problemler

Çocuğunuzda bu problemlerden biri ya da bir kaçı gözlemleniyorsa, özellikle de çocuğunuz seslere tepki vermiyorsa, siz ve diğer aile üyeleri çocuğunuz ne dediğini anlamıyorsanız, ailede de geç konuşma ve konuşma problemi öyküsü var ise ve siz de dil gelişimi ve konuşmasının yaşıtlarından belirgin olarak geri olduğunu düşünüyorsanız, bir konuşma terapistinden yardım almanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

Call Now Button